Instalacja dokumentacji pomocy
Moduł Pomocy
Uwaga: Pliki pomocy offline programu FreeCAD, opisane poniżej, są wycofywane z użycia. System pomocy FreeCAD jest teraz zarządzany przez Dodatek Pomocy, który można zainstalować poprzez Menadżer dodatków. Dodatek Pomoc umożliwia dostęp do dokumentacji online, bez potrzeby pobierania czegokolwiek, lub do kopii offline dokumentacji do pobrania, którą również można zainstalować za pomocą Menedżera dodatków.
Dokumentacja pomocy FreeCAD
Dokumentacja FreeCAD offline jest budowana z wiki FreeCAD przy użyciu skryptów. Rozrosła się do rozmiaru pliku przekraczającego 220 MB. Te duże pliki nie są częścią instalatorów i plików wykonywalnych FreeCAD, ale mogą być instalowane oddzielnie, tak jak zostało to tutaj przedstawione.
Zachęca się do pracy nad tłumaczeniami społeczności, dzięki czemu dokumentacja offline jest teraz dostępna również w języku francuskim i włoskim. Dla innych języków mogą istnieć różne etapy zaawansowania.
Pobierz pliki pomocy
Dokumentacja działająca w trybie offline składa się z co najmniej dwóch plików: freecad.qhc konfiguracja pliku Qt-helpfile i freecad.qch skompresowany plik Qt-helpfile. Są one umieszczone razem w archiwum ZIP.
Pliki pomocy można pobrać tutaj: https://github.com/FreeCAD/FreeCAD/releases/download/0.19.2/FreeCAD.0_19.Offline.Doc.7z
W przyszłości będzie można je zainstalować z poziomu FreeCAD za pomocą Menadżera Dodatków.
Pliki pomocy mają zawsze te same nazwy: freecad.qhc i freecad.qch. Aby mieć różne wersje plików pomocy, pliki te muszą być zainstalowane w różnych katalogach. W przypadku ręcznego pobierania, wystarczy zapisać plik zip lokalnie i rozpakować archiwum do wybranego katalogu.
Zarejestrowanie dokumentacji
System dokumentacji FreeCAD wykorzystuje Qt Assistant. Powinieneś najpierw zainstalować ten program, jeśli go nie posiadasz.
Obecna organizacja pomocy offline pozwala, aby aktywny był tylko jeden plik pomocy. Dlatego nie jest możliwe posiadanie plików pomocy w różnych językach dostępnych jednocześnie z FreeCAD.
Aby aktywować kolejną dokumentację FreeCAD, należy wykonać następujące kroki:
- Kliknij na liście menu w FreeCAD Pomoc → Pomoc. Program Qt-assistant powinien się otworzyć.
- W programie Qt-assistant kliknij w menu Edit → preferencje.
- W oknie dialogowym preferencji kliknij zakładkę Documentation.
- Na liście zarejestrowanych dokumentów wybierz
org.freecad.usermanual
i kliknij przycisk Remove. - Zamknij okno dialogowe za pomocą OK, ale nie zamykaj okna programu Qt-assistant. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie inny plik pomocy nie zostanie zarejestrowany.
- Otwórz ponownie okno dialogowe preferencji poprzez menu Edit → preferencje.
- Wybierz zakładkę dokumentacja i kliknij przycisk Dodaj....
- W oknie dialogowym przejdź do nowego pliku pomocy i wybierz freecad.qch.
- Zamknij okno dialogowe, potwierdzając wybór. W zakładce Documentation w preferencjach powinna teraz znajdować się linia z
org.freecad.usermanual
. - Zamknij Preferences za pomocą OK.
- Powinieneś teraz mieć nową dokumentację dostępną w Qt-assistant, która jest dostępna z poziomu FreeCAD.
Uwaga o Ubuntu
Podczas próby instalacji pakietów dokumentacji na Ubuntu mogą pojawić się trudności (na przykład, freecad-doc
lub freecad-daily-doc
). Jeśli okaże się, że tak jest, to wykonanie następujących kroków umożliwi Ci posiadanie dokumentacji offline.
- Pobierz pliki pomocy freecad.qch help files from https://github.com/FreeCAD/FreeCAD/releases/download/0.19.2/FreeCAD.0_19.Offline.Doc.7z i rozpakuj je przy użyciu 7zip.
- Alternatywnie, możesz zamiast tego pobrać rozwojowe wersje plików pomocy freecad.qhc oraz freecad.qch z GitHub. Będziesz musiał scalić wszystkie pliki .part concatenate w całość:
cat freecad.qch.part00 freecad.qch.part01 freecad.qch.part02 freecad.qch.part03 > freecad.qch
.

- Jak zacząć
- Instalacja: Pobieranie programu, Windows, Linux, Mac, Dodatkowych komponentów, Docker, AppImage, Ubuntu Snap
- Podstawy: Informacje na temat FreeCAD, Interfejs użytkownika, Profil nawigacji myszką, Metody wyboru, Nazwa obiektu, Edytor ustawień, Środowiska pracy, Struktura dokumentu, Właściwości, Pomóż w rozwoju FreeCAD, Dotacje
- Pomoc: Poradniki, Wideo poradniki
- Środowiska pracy: Strona Startowa, Złożenie, BIM, CAM, Rysunek Roboczy, MES, Inspekcja, Siatka, OpenSCAD, Część, Projekt Części, Punkty, Inżynieria Wsteczna, Robot, Szkicownik, Arkusz Kalkulacyjny, Powierzchnia 3D, Rysunek Techniczny, Test Framework